Ariana dla WS | Blogger | X X X
Fagra, grýttur land, heimr Árnadalr
piękna, kamienna ziemia, dom Arendelle.

16.6.20

Kalendarium

Czym byłoby coś tak oderwanego od historii jak fanfik do Krainy lodu bez chociaż małego riserczu?

Pomijając oczywisty fakt, że Disney sam nie ma pojęcia, co się dzieje, miesza kraje i epoki, a twórcy sami zaprzeczają sobie w kolejnych filmach i wpisach na Twitterze – założyłam, że w przypadku Krainy lodu, a już zwłaszcza po premierze drugiej części, która rzuca na to trochę więcej światła, naprawdę da się ustalić jakąś linię czasową. W tym celu:

  • odrzucamy wszystkie nieścisłości historyczne (na które przyjdzie jeszcze czas)
  • jak również nieścisłości w ramach universum Krainy lodu same w sobie
  • i zakładamy, że mamy do czynienia z prawdziwymi wskazówkami dotyczącymi czasu akcji, a nie Easter eggami.

 

Co prawda twórcy w The Art of Frozen stwierdzili, że zdecydowali się osadzić film w latach 40. XIX wieku, bo stroje z tej dekady miały „bardziej opływową i szeleszczącą estetykę niż w poprzednich okresach, co lepiej pasowało do ogólnego podejścia do projektu” – ale ja bym się kłóciła, bo suknie z lat 40. i 60. mają dość podobny krój (przynajmniej jak na standardy disnejowskiej poprawności historycznej), a do tego w latach 60. zaczął się okres przejściowy, podczas którego objętości nabierał tył spódnicy, co pokrywa się z tym, co widzimy tu:




Dla porównania wieczorowe sukienki, kolejno:


francuska ok. 1860-1861


brytyjska ok. 1860-1864


i brytyjska ok. 1866-1868.


Modą męską za bardzo bym się nie przejmowała, zwłaszcza, że stroje w dużej mierze oparte są na ludowych norweskich bunadach:



Poza tym kto powiedział, że Arendelle jest na bieżąco z modą? Dla szczegółów polecam ten filmik.

I mnie osobiście osadzenie narracji w drugiej połowie XIX wieku z kilku powodów o wiele bardziej odpowiada, ale zacznijmy od początku.


_______________

Książę Agnarr wybrał się z ojcem do Zaklętej Puszczy (biorąc pod uwagę to, co mówią później Mattias i Yelena, możemy uznać, że ma to miejsce w kwietniu) w wieku 14 lat, jak wynika z  książki Frozen II: Magical Guide:

Agnarr miał tylko 14 lat, gdy tego dnia zmieniło się jego życie (...)


To będzie dla nas punktem wyjścia dla dalszego liczenia. Zakładam zatem, tak jakby miało mi się to kiedykolwiek przydać że budowa tamy została rozpoczęta kilka lat wcześniej – bo konflikt na linii Arendelle-Northuldra wybuchł właśnie z jej powodu.

(Nie mam pojęcia, ile mogło trwać budowanie tamy w XIX wieku, ale na przykład wznoszenie Laguna Diversion Dam w USA trwało od 1903 do 1905 roku, a nie sądzę, żeby kilkadziesiąt lat wcześniej mogło trwać to krócej.)

 

Jakiś czas później – możemy założyć, że około roku, bo nie zmienili się zbytnio – Iduna zagaduje siedzącego pod drzewem Agnarra na temat tego, co czyta. On odpowiada, że „baśnie jakiegoś Duńczyka” (ang. „some new Danish author” – i to „new” będzie tu dla nas kluczowe).

Na okładce widzimy Ariel z Małej syrenki Disneya, filmu opartego na baśni Hansa Christiana Andersena pod tym samym tytułem, a:

  • Andersen zadebiutował zbiorem opowiadań w 1822, ale nie opublikował go wtedy pod swoim nazwiskiem
  • jako Hans Christian Andersen publikował od lat 30. XIX w.
  • pierwsze baśnie wydał w 1835 r.
  • i w końcu w 1837 r. ukazał się zbiór baśni, w skład którego wchodziła również Mała syrenka.

 

Żeby Agnarr mógł mówić o Andersenie jako o „nowym” autorze, najprawdopodobniej musiał mieć styczność z tą książką wkrótce po jej premierze. (Gdyby to było istotne, baśnie Andersena zostały po raz pierwszy przełożone na angielski w 1846 r.; analogicznie możemy więc założyć, że przełożenie ich na inne języki mogło mieć miejsce w podobnym czasie. A do tego Agnarr jest królem, na pewno nie mówi tylko w jednym języku.) Jeśli roboczo przyjmiemy tu rok 1838, wtedy wydarzenia w Zaklętej Puszczy miały miejsce, plus-minus, w 1837.

 

Kolejna sprawa - w Gorączce lodu pojawia się mapa:

MDCCCXL = 1840

 

Z tego powodu wiele osób uznało, że rok pokazany na mapie w Gorączce lodu to rok, w którym dzieje się akcja filmu.

Ale, jak się okazuje, nie ma to jakiegoś wielkiego znaczenia, ponieważ w Krainie lodu II dostajemy kolejną mapę z tą samą datą:

MDCCCXL = 1840


Uporządkujmy fakty:

  • akcja właściwa Krainy lodu rozgrywa się 3 lata po katastrofie statku króla i królowej

  • akcja Krainy lodu II rozgrywa się 3 lata po akcji pierwszej części

  • a do tego mapa, z której korzystali Agnarr i Iduna, wcale nie musiała zostać stworzona w tym samym roku, w którym wypłynęli. Dlatego tę datę odrzucamy (chociaż spotkałam się z założeniami, że mapa podaje tylko dekadę, w której mają miejsca wydarzenia z filmu, nie konkretny rok).

 

Następnie, na końcu Krainy lodu II, kiedy mgła opada, Mattias i Yelena jasno podają nam czas, jaki arendellscy żołnierze spędzili w Zaklętej Puszczy: 34 lata, 5 miesięcy i 23 dni. Wróćmy sobie na chwilę do baśni Andersena – i wyjdzie nam, że skoro nadejście mgły miało miejsce w okolicach 1837 roku, to jej opadnięcie, tak jak i akcja Krainy lodu II, dzieje się w 1871.

 

Fotografią, którą Mattias uznaje za „crazy magic”, możemy to potwierdzić, ponieważ:

Tak czy siak Mattias nie był w stanie być świadkiem żadnego z tych wydarzeń, ponieważ był wtedy uwięziony w Zaklętej Puszczy.

Dla porównania – zdjęcie z końca Krainy lodu II

i portret młodej kobiety z Niemiec z ok. 1870 r.


_______________

Także, biorąc pod uwagę powyższe podsumowanie, wygląda na to, że daty przedstawiają się następująco:

  • 1821 r. – narodziny Agnarra
  • lato 1837 r. – wydarzenia w Zaklętej Puszczy
  • 22 grudnia 1846 r. – narodziny Elsy***
  • 21 czerwca 1850 r. – narodziny Anny***
  • 1855 r. – zamknięcie bram
  • 1865 r. – śmierć Agnarra i Iduny
  • lipiec 1868 r. – czas akcji Krainy lodu**
  • 24 grudnia 1868 r. – czas akcji Przygody Olafa*
  • 21 czerwca 1869 r. – czas akcji Gorączki lodu*
  • jesień 1871 r. – czas akcji Krainy lodu II

 

* Z logicznego punktu widzenia „the first Christmas in forever” nie mogą mieć miejsca po urodzinach Anny w kolejnym roku.

** W trakcie Miłość stanęła w drzwiach widać księżyc w pełni:


Z kolei od Oakena dowiadujemy się, że jest lipiec („Real howler in July, ja?”). Jedyna pełnia księżyca w lipcu 1868 r. wypadała w sobotę, 4. – więc to data koronacji Elsy.

Spotkałam się jeszcze z teorią/informacją, na którą nie umiem znaleźć potwierdzenia, że koronacja Elsy wypada w dzień Św. Olafa (29 lipca 1844 r., ponieważ to jedyny rok z pełnią księżyca w tym dniu) – bo podczas uroczystości biskup miał szaty odpowiadające tej uroczystości – ale na pogrzebie królewskiej pary był ubrany dokładnie tak samo, więc odrzucam tę opcję.



*** Z twitterowych wpisów Jen Lee wynika, że urodziny Anny mają miejsce w przesilenie letnie, więc akcja Gorączki lodu musi dziać się po Krainie lodu, która z kolei toczy się w lipcu.

Dla wszystkich, którzy pytali: Elsa urodziła się

w przesilenie zimowe, a Anna w przesilenie letnie.


Wynikałoby z tego, że Anna w czasie akcji Krainy lodu ma skończone 18 lat, a Elsa – skończone 21, natomiast rocznikowo 22. Czyli, jeśli patrzeć na rok urodzenia, między siostrami są 4 lata różnicy.

Ja dla swojej wygody w przypadku tego opowiadania przyjmuję przesileniowe daty urodzin sióstr, bo dobrze wpasowują się w motyw Mostu łączącego dwa brzegi.

_______________

ALE ja w tym opowiadaniu za punkt wyjścia przyjmuję również następujące fakty:

  • Kraina lodu II zastaje nas praktycznie w tym samym miejscu, gdzie zostawiła nas pierwsza część
  • bohaterowie przechodzą co najwyżej regres; ich relacje są mało wiarygodne jak na ludzi, którzy spędzili razem trzy lata, a ich zachowanie (w większości) wydaje się logicznym następstwem wydarzeń jedynki
  • fakt, że akcja Krainy lodu II dzieje się trzy lata po pierwszej części najprawdopodobniej wynika wyłącznie z tego, że twórcy chcieli pokazać, że taaak długo wszyscy żyli swoim „długo i szczęśliwie”, że zniszczenie im tego będzie tym bardziej tragiczne, i odrobinę „dojrzeć” Annę, żeby była w odpowiednim wieku do wstąpienia na tron i zaręczyn
  • a krótkometrażówki nie muszą być wliczane w kanon (co przyznaję z bólem).

 

Zatem w mojej wersji Kraina lodu II dzieje się nie 3 lata, a 3 miesiące po akcji Krainy lodu.

Z kolei jeśli chodzi o zdarzenia w Puszczy – uznałam, że miały one miejsce równo 32 lat wcześniej (albo 32 lata, 5 miesięcy i 23 dni, jak kto woli) – czyli na przełomie maja i kwietnia 1839 r. (Optuję przy tej dacie, ponieważ przesuwa ona narodziny Agnarra na 1825, a Iduny – na 1827, i w świetle pewnych rozwiązań fabularnych, które planuję wprowadzić, wydaje mi się być mądrzejszym wyjściem.)

 

A teraz, co do szczegółów czasu akcji – podczas Some Things Never Change pokazana jest wieża zegarowa. Między ujęciami godzina na zegarze zmienia się od 17:55 do 19:00. O 19 jest już ciemno, a między 17:55 a 18:20 zachód słońca już się kończy, więc musiał nastąpić jeszcze jakoś przed tą godziną.


Nie udało mi się sprawdzić dokładnego czasu dla Arendal, na którym oparte jest Arendelle, ale w Oslo w październiku (który wydaje się dobrym strzałem) 1868 r. zachody słońca przedstawiały się następująco:


A w związku z tym, że impreza zakończyła się dość wcześnie, i że nie sądzę, żeby odbywała się w tygodniu, to obstawiałabym, że była to niedziela – zatem 4 października.

 

Gdybyśmy z jakiegoś powodu chcieli być tak precyzyjni jak Mattias i Yelena, czas dzielący akcję Krainy lodu od mojej Krainy lodu II, wyglądałby tak:

Mam nadzieję, że udało mi się to w miarę logicznie przedstawić i uargumentować C:

7 komentarzy

  1. Jestem pod wielkim wrażeniem. Naprawdę, szanuję za to, że Ci się chciało stworzyć coś takiego. ;-) Taki wpis bardzo ułatwia czytanie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hah, dziękuję :D
      Próbowałam dojść do tego, jakich technologii mogę używać, i próbowałam nakreślić sobie linię czasową, żebym mogła nawiązać do wątku rodziców. I lubię wiedzieć, kiedy dzieje się akcja :)

      Usuń
  2. Hej!
    Ostatnio pisałam tutaj komentarz ale niestety chyba się skasował :( albo nie dodał.
    W każdym bądź razie DUŻY RESPEKT za tak dokładny research! Normalnie jak Martin czy coś, bardzo dobrze wszystko przygotowałaś i obmyśliłaś!
    Bo chyba nawet twódcy od filmu tak tego nie przemyśleli! Na prawdę gratulacje, dzięki temu też łatwiej jest ogarnąć opowiadanie, chociaz samo w sobie też by się udało ;)))

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jejku, ja z kolei nie dostaję chyba powiadomień o komentarzach przy niektórych postach albo stronach :/ Dopiero teraz zauważyłam twój i bardzo dziękuję! ♥

      Haha, miło mi strasznie z powodu tego porównania do Martina, mam tylko nadzieję, że będę pisać szybciej niż on xD Ale bardzo lubię riserczować, też wydaje mi się, że to dużo pomaga, także cieszę się, jeśli też tak uważasz :D

      Usuń
  3. Kalendarium widzę, że też nie skomentowałam, no ale co tu dużo pisać — szacunek i gloria dla tej pani, której po prostu chciało się to wszystko ogarnąć (i jeszcze wpadła na pomysł jak się za to w ogóle zabrać!)!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aww, dziękuję bardzo <33

      Niestety trochę rzeczy, jak choćby wątek Zaklętej Puszczy jako tako się zdezaktualizowało, ale wciąż jest to dość pomocne, cieszę się, że mam to za sobą, bo na obecnym etapie pewnie by mi się nie chciało, zwłaszcza, że planuję zrobić sobie podręczne kalendarium z datami, kiedy dzieje się który rozdział, żebym nie musiała wciąż tego sprawdzać i się gubić xD

      Usuń
    2. Myślę, że podręczne kalendarium z datami, kiedy dzieje się który rozdział, to bardzo dobry pomysł!

      Usuń