Ariana dla WS | Blogger | X X X
Fagra, grýttur land, heimr Árnadalr
piękna, kamienna ziemia, dom Arendelle.

2.7.23

Tytułem wstępu

Większość zakładek widocznych na blogu powstała w chwili, kiedy pomysł na ten ficzek dopiero raczkował i nie miałam jeszcze rozwiniętych wielu wątków, więc może warto zebrać wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu, tak na wszelki wypadek.


Otóż, kanon w przypadku tego opowiadania stanowi dla mnie tylko pierwsza część Krainy loduAkcja dzieje się trzy miesiące po zakończeniu akcji filmu (szczegóły w zakładce Kalendarium).

Fabuła dwójki służy mi wyłącznie jako punkt wyjścia; będę korzystać z niej tam, gdzie będzie to dla mnie wygodne, ale słowo retelling wydaje mi się coraz większym nadużyciem.

Fabuły krótkometrażówek również nie biorę pod uwagę – akcja opowiadania toczy się jeszcze, zanim miały miejsce – ale mogą pojawiać się nawiązania do nich.


Zmiany, jakie wprowadziłam względem filmu:

1. Elsa, chociaż będzie to najczęściej stosowana tutaj forma jej imienia, jest skrótem od Elsabet. Imię Runearda też zmieniłam na bardziej skandynawskiego Rúnara.

2. Rodziny królewskie Południowych Wysp i Arendelle są ze sobą spokrewnione. Elsa i Anna oraz Hans i jego bracia to kuzynostwo III stopnia (co nie stanowiłoby żadnej przeszkody do zawarcia małżeństwa); ich dziadkowie byli braćmi. Ingvar został królem Południowych Wysp, a jego młodszy brat Rúnar objął tron Arendelle – wcześniej terytorium zależnego od Wysp. Wszyscy członkowie królewskich rodzin, którzy nie zostali wymienieni w filmach/innych oficjalnych źródłach, są OC-kami (szczegóły w zakładce Bohaterowie).

3. Ustrój Arendelle to monarchia konstytucyjna, co oznacza, że Elsa ma i rząd, i premiera, a w okresie od śmierci Agnarra i Iduny do osiągnięcia przez nią pełnoletniości, władzę sprawował regent – w tym przypadku lord Peterssen. Żadni randomowi dygnitarze nie rządzą sobie państwem ot tak.

4. Uwzględniam istnienie broni palnej, co odrobinę zmienia przebieg scen w Lodowym Pałacu i finału na fiordzie; zarówno Hans, jak i żołnierze mieli pistolety, a zamiast mieczy i tarcz – co najwyżej szable. Dodatkowo na Lodowym Wierchu obecni byli wydobywcy lodu.

5. Poniekąd trolle.


Z wyjątkiem pięciu powyższych punktów staram się trzymać fabuły filmu najściślej, jak to możliwe.

Pomijam też oczywisty fakt, że rozszerzam zamkowy personel i topografię/geografię Arendelle i okolic (szczegóły w zakładce Mapy).

Poza tym wszystkie plot twisty staram się w miarę logicznie opisywać same w sobie, żeby wynikały naturalnie z akcji, a nie mojego widzimisię (jak punkt 5). Wszystkie ewentualne niejasności postaram się prostować w wyjaśnieniach pod rozdziałami.


Miłej lektury! ♥

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz